PAN-Jezus-2019a

Jesteśmy ludźmi Wielkanocy

jest naszą pieśnią.

IV Niedziela Adwentu ze św. Janem Pawłem II – 20.12.2015r.

IV Niedziela Adwentu ze św. Janem Pawłem II - 20.12.2015r.

Drodzy Bracia i Siostry!

1. Boże Narodzenie już nadchodzi. Zostały jeszcze ostatnie poprawki do Narodzenia Pana i choinki – na Placu Świętego Piotra, a także – jest to niezbędne – przygotowanie duszy na tę wielką tajemnicę wiary.

W ostatnich dniach Adwentu liturgia kładzie szczególny nacisk na postać Maryi. Początek wcielenia Odkupiciela miało miejsce w jej sercu, od niej: “Oto jestem” pełna wiary, w odpowiedzi na Boże wezwanie. Jeśli chcemy zrozumieć prawdziwy sens Bożego Narodzenia, musimy spojrzeć na nią.

2. Maryja, Matka par excellence, pomaga nam zrozumieć kluczowe słowa tajemnicy narodzin swego Boskiego Syna:  pokora, milczenie, zdumienie, radość.

Ona wzywa nas, przede wszystkim, do pokory, aby Bóg mógł znaleźć miejsce w naszym sercu, nie przyciemniony przez pychę i arogancję. Ona wskazuje nam wartość ciszy, która umie słuchać piosenki Anielskiej i płacz dziecka. Wraz z nią, zatrzymujemy się przed Szopką z  cudem, delektując się prostą i czystą radością, że to dziecko daje ludzkości Zbawienie.

3. W Świętą Noc wschodząca gwiazda, “blask wiecznego światła, słońce sprawiedliwości” przychodzi, aby oświecić każdego co mieszka w mroku i cieniu śmierci.

św. JAN PAWEŁ II

Czwarta Niedziela Adwentu, 21 grudnia 2003