trasa-pielgrzymki-2013aDroga do Rzymu jest to europejska trasa, która prowadzi z Wiednia do Włoch. Cała droga powstaje spontanicznie tworzona jest poprzez łączenie wielu tradycyjnych szlaków, które już od wieków istnieją na terenie Włoch. Szlak ten jest związany z Via Francigena, czyli z drogą św. Franciszka uświęconą jego obecnością. Idąc wzdłuż Via Francigena podziwia się urokliwy krajobraz, pielęgnuje miłość do małych rzeczy, szacunek i wdzięczność za stworzenie oraz przeżywa autentyczną duchową podróż.

Cały program pielgrzymki przedstawiał się następująco  program

Przydatne okazało się również zaświadczenie otrzymane od Księdza Proboszcza.

Fotoreportaż dostępny tutaj.

Kolejne etapy całej pielgrzymki

ETAP 1 – Czwartek 18 VII 2013r. – Sansepolcro – Città di Castello – 19 km (trasa – tutaj)
ETAP 2 – Piątek 19 VII 2013r. – Città di Castello – Pietralunga – 34 km (trasa – tutaj)
ETAP 3 – Sobota 20 VII 2013r. – Pietralunga – Gubbio – 30 km (trasa – tutaj)
ETAP 4 – Niedziela 21 VII 2013r. – Gubbio – Valfabbrica – 36 km (trasa – tutaj)
ETAP 5 – Poniedziałek 22 VII 2013r. – Valfabbrica – Asyż – 15 km (trasa – tutaj)
ETAP 6 – Wtorek 23 VII 2013r. – Asyż – Foligno – 26 km (trasa – tutaj)
ETAP 7 – Środa 24 VII 2013r. – Foligno – Spoleto – 33 km (trasa – tutaj)
ETAP 8 – Czwartek 25 VII 2013r. – Spoleto – Terni – 30 km (trasa – tutaj)
ETAP 9 – Piątek 26 VII 2013r. – Terni – Gualdo di Narni – 28 km (trasa – tutaj)
ETAP 10 – Sobota 27 VII 2013r. – Gualdo di Narni – Rignano Flaminio – 36 km (trasa – tutaj)
ETAP 11 – Niedziela 28 VII 2013r. – Rignano Flaminio – Roma  – 25 km (trasa – tutaj)
ETAP 12 – Poniedziałek 29 VII 2013r. – Roma (przemieścia) – ROMA – 25 km (trasa – tutaj)

Podsumowanie całej trasy pielgrzymkowej

podsumowanie

Każdy pielgrzym przemierzając szlak posiada paszport pielgrzyma, który jest dokumentem do którego otrzymuje pieczątki zazwyczaj z miejsc noclegowych.

Passaporto del pellegrino – Paszport pielgrzyma – część frontowa.

passaporto-2013-tyl

Passaporto del pellegrino – Paszport pielgrzyma część wewnętrzna z pieczątkami.

passaporto-2013-srodek

Testimonium-2013aTestimonium jest to świadectwo, które jest wydawane pod koniec pielgrzymki. Dawniej był to dokument o wielkim znaczeniu historycznym dziś to pamiątka z pielgrzymowania. Każdy pielgrzym, który wykaże, że zakończył pielgrzymkę na piechotę, rowerem lub koniem może otrzymać testimonium, które wydawane jest na podstawie pieczątek w Paszporcie Pielgrzyma otrzymanych przede wszystkim na miejscach noclegowych.

Testimonium_Viae_Francisci_2013aTestimonium viae Francisci jest to certyfikat, który potwierdza pielgrzymkę do grobu św Franciszka w Asyżu. Jego pochodzenie jest związane z pielgrzymkami pokutnymi lub karami wydanymi przez sąd w średniowieczu. W takich przypadkach konieczne było wykazanie realizacji celu, aby otrzymać rozgrzeszenie i odpuszczenie kary cywilnej. Testimonium nabywa wartość osobistą można zabrać do domu i powiesić na ścianie, ponieważ pozostaje żywa pamięć o doświadczenia z wartościami i uczuciami.

Film z pielgrzymki