Święty Bartłomiej Apostoł

Św. Bartłomiej Natanael (I wiek n.e., zm. ok. r. 70), jeden z 12 Apostołów, dwojga imion, św. Bartłomiej Apostoł zwany w Ewangeliach: Mateusza, Marka i Łukasza – Bartłomiejem (grecko – aramejskie bar – Tholomaios “syn Tolomaja – Ptolemeusza” lub “syn wojownika”), a przez Jana – Nathanaelem (hebr. “Bóg dał”). Kościół rzymskokatolicki uznał dopiero w XII wieku, że to ta sama osoba.

Z imieniem św. Bartłomieja i z jego świętem (24 sierpnia) lud polski łączył różne przysłowia: „Bartłomiej zwiastuje, jaka jesień następuje”; „Od Bartłomieja lepsza w stodole nadzieja”.

Święty Bartłomiej jest patronem: rzeźników, garbarzy, introligatorów, tynkarzy, górników, krawców, rolników, właścicieli winnic, piekarzy, pasterzy, siodlarzy, szewców, sztukatorów, a we Florencji sprzedawców oliwy, soli i serów. Wzywany jest również przez chorych na nerwice, konwulsje i choroby skóry.

Za datę śmierci Apostoła uważa się 24 i 25 sierpnia ( ponieważ pierwszego dnia odarto go ze skóry, a drugiego ścięto ).