Maryja pocznie i porodzi Syna

Drodzy Bracia i Siostry!

W czwartą i ostatnią niedzielę Adwentu, w tym roku liturgia przedstawia opowieść o ogłoszeniu przedstawionym Maryi przez Anioła. Kontemplując niesamowitą ikonę Najświętszej Maryi Panny w chwili, gdy otrzymuje ona boskie przesłanie i daje jej odpowiedź, jesteśmy oświeceni przez światło prawdy, która świeci od tej tajemnicy, która jest zawsze nowa. W szczególności chciałbym krótko zastanowić się nad znaczeniem dziewictwa Maryi, mianowicie, że poczęła Jezusa, pozostając dziewicą.

Na tle wydarzenia z Nazaretu jest proroctwo Izajasza. “Oto młoda dziewica pocznie i porodzi syna, i nazwie jego imię Immanuel” (Iz 7, 14). Ta starożytna obietnica znalazła nadprzyrodzone spełnienie we wcieleniu Syna Bożego. Rzeczywiście, nie tylko Matka Boska poczęła, ale uczyniła to przez działanie Ducha Świętego, czyli samego Boga.

Ludzka istota, która pojawiła się w łonie, przyjęła ciało Maryi, ale jego istnienie pochodziło całkowicie od Boga. Jest w pełni człowiekiem, zrobionym z gliny – aby użyć biblijnego symbolu – ale pochodzi z wysoka, z Nieba. Fakt, że Maryja poczęła pozostając dziewicą jest więc niezbędna do poznania Jezusa i naszej wiary, bo to świadczy, że to była inicjatywa Boga, a przede wszystkim ujawnia who poczęta istota była .

Jak głosi Ewangelia: “dziecko, które się narodzi, będzie nazwane świętym, Synem Bożym” (Łk 1, 35). W tym sensie dziewictwo Maryi i boskość Jezusa gwarantuje siebie nawzajem. To sprawia, że ​​to pojedyncze pytanie jest tak ważne, że Maryja, “bardzo zmartwiona”, prosi Anioła: “Jak to możliwe, skoro nie mam męża?” (Łk 1, 34). Maryja była bardzo mądra w swej prostocie. Nie wątpiła w Bożą moc, ale chciała lepiej zrozumieć swoją wolę, aby całkowicie dostosować się do tej woli. Maryja była nieskończenie pokonana przez Tajemnicę, a jednak zajęła doskonale miejsce, które w jej centrum zostało przydzielone jej. Jej serce i umysł są w pełni pokorne i właśnie ze względu na jej wyjątkową pokorę, Bóg oczekuje “tak” od tej młodej kobiety, aby zrealizować swój plan. Szanuje swoją godność i wolność. “Tak” Maryi pociągało za sobą macierzyństwo i dziewictwo jako całość. Chciała, aby wszystko w Niej uwielbiało Boga i chciała, aby Syn, zrodzony z Niej, był całkowicie darem łaski.

Drodzy przyjaciele, dziewictwo Maryi jest wyjątkowe i niepowtarzalne; ale jego duchowe znaczenie dotyczy każdego chrześcijanina, który jest zasadniczo związany z wiarą. W rzeczywistości ci, którzy pokładają głębokie zaufanie w Bożej miłości, przyjmują Jezusa i Jego boskie życie w nich poprzez działanie Ducha Świętego. To jest tajemnica Bożego Narodzenia! Mam nadzieję, że wszyscy doświadczycie tego z głęboką radością.

Życzę wszystkim dobrej niedzieli i dobrego przygotowania na Święta Bożego Narodzenia.

BENEDICT XVI

Plac Świętego Piotra, czwarta niedziela Adwentu, 18 grudnia 2011