630-lecie-parafii-1

1389 - 2019

Św. Katarzyna ze Sieny

Relikwia głowy św. Katarzyny ze Sieny, Kościół San Domenico, Siena, Włochy

Katarzyna Benincasa, pochodziła z rodziny mieszczańskiej. Przyszła na świat w rodzinie bardzo wielodzietnej, mając 25 rodzeństwa. Ślubowała dziewictwo Bogu już w wieku swych 7 lat, co okazało się o tyle trudne, że wbrew woli rodziców – wstąpiła później również do Zakonu Braci i Sióstr od Pokuty św. Dominika w Sienie. To właśnie przyrzeczenia tercjarskie sprawiły, że w wieku już 17 lat prowadziła życie zgodne z zasadami duchowości dominikańskiej, czyli ascetyczne i pełne wyrzeczeń. Pomagała wówczas osobom z marginesu, biednym, trędowatym i w ogóle chorym. Swe życie apostolskie natomiast rozpoczęła w 1370 roku, powołując się na głos mówiący o takiej potrzebie, czyli pełnej posłudze dla Jezusa, jako poddana jego woli.

Wprawdzie Katarzyna ze Sieny była niepiśmienna, to źródła mówią o jej niezwykłej inteligencji oraz charyzmacie apostolskim. Katarzyna bowiem była zaangażowana szerzej, bo nie tylko w sprawy samego Kościoła, ale i polityki europejskiej. Działała na przykład na rzecz wyjścia papieża z tak zwanej „niewoli awiniońskiej”, czyli na rzecz jego powrotu do Rzymu. Ponadto Katarzyna odpowiedzialna była za liczne nawrócenia osób z rozmaitych warstw społecznych, począwszy od szlachty, kończąc na bezdomnych. Charyzmat natomiast pozwalał jej na wypędzanie demonów, czyli na walkę z opętaniami.

Katarzyna ze Sieny otrzymała później stygmaty, będące krwawymi ranami. Odeszła mając zaledwie 33 lata, w Rzymie.