630-lecie-parafii-1

1389 - 2019

Remont_2019_1a
Remont elewacji kościoła pw. św. Bartłomieja
w Starym Bojanowie
wraz z wykonaniem naprawy elementów dachu
oraz poprawy systemu odprowadzania wody
dofinansowano ze środków
Samorządu Województwa Wielkopolskiego
Wspomóż

Miłosierny Samarytanin

“Piekło to inni”. To zdanie Jeana-Paula Sartre’a ukazuje relacje, a właściwie ich brak, z drugim człowiekiem, rozumianym jako wróg. Jezus ukazuje inne spojrzenie. Nie mówi o nim “inny”, lecz nazywa go bliźnim. On wskazuje nam miłość bliźniego jako doskonały sposób wypełnienia Prawa i drogę do nieba. Jako przykład widzimy Samarytanina, który jako ojciec miłosierny wzruszył się głęboko nad wpół żywym bliźnim. On nie miłował słowem i językiem, lecz czynem. Obecność “innego” jest konieczna. To dzięki niemu okazuje się miłosierdzie, a miłość do Boga wyraża się w konkretnych uczynkach. Staje się ona prawdziwa, a nie pozostaje jedynie na poziomie abstrakcji. Tylko tak można osiągnąć życie wieczne. “Niebo, to bliźni”!

Jezu, nie chcę wymieniać Bożych przykazań, ale prawdziwie nimi żyć. Ty ulitowałeś się nade mną i opatrzyłeś rany grzechu. Objęty Twą miłością idę do swoich bliźnich i czynię podobnie.