Adwent_2019aaabbb

630-lecie-parafii-1

1389 - 2019

XXV Niedziela Zwykła – 22.09.2019r.

1. Msze św. dziś o godz. 8:00 i 9:30 i 11:00. W tygodniu o 18:00 a w środę o 8:00. We wtorek nowenna do MBNP, w piątek koronka do Bożego Miłosierdzia a w sobotę adoracja Najświętszego Sakramentu.

2. W tym tygodniu wspominamy:
          w poniedziałek – Św. Pio z Pietrelciny, Kapłana
          w piątek – Św. Wincentego à Paulo, Kapłana
          w sobotę – Św. Wacława, Męczennika

3. W sobotę 28 września nasza OSP obchodzi jubileusz 90-lecia. Msza św. o godz. 15:00 w kościele św. Teresy. Zaproszeni są na nią wszyscy mieszkańcy a nie tylko strażacy. Jesteśmy im winni wdzięczność za ochronę przed nieszczęściami (nas i naszego dobytku).

4. W przyszłą niedzielę przeżywamy odpust św. Teresy. Uroczystą Sumę o godz. 11:30 w intencji Parafian odprawi O. Arnold Liebig z Pakości. Zapraszam wszystkich do zaangażowania się w jak najlepsze przygotowanie i przeżycie tej uroczystości.

5. Dziękuję za wykonane w tym tygodniu prace przy kościele św. Bartłomieja (również stolarskie) i przy probostwie. Zostały podłączone kratki ściekowe, które zbiorą całą wodę z terenu przykościelnego i wpływającą na cmentarz oraz ułożono dalszą część kostki wokół świątyni. Kończą się prace przy ocieplaniu probostwa. Proszę nadal o zachowanie ostrożności wokół świątyni i na cmentarzu bo jest to teren budowy. „Bóg zapłać” za wszystkie ofiary składane w kancelarii i na konto parafialne bo zmniejszają nasze zadłużenie. Staram się płacić na bieżąco wykonawcom. Teraz uregulowałem kolejną ratę za prace maszynami przy kościele oraz za materiał i założenie krat ściekowych. Dzierżawcom ziemi parafialnej przypominam, że 15 września minął już termin III raty podatku rolnego a 30 mija termin dzierżawy.

6. Informuję, że każdy grób po 20 latach od pochówku wraca do parafii i może być użyty do powtórnego pochówku (chyba że rodzina opłaciła za miejsce na cmentarzu na kolejne lata). Takie jest prawo cmentarne i regulamin zamieszczony na cmentarzu. W związku ze zmniejszającym się szybko wolnym obszarem do chowania zmarłych będziemy odzyskiwać miejsca w grobach, które nie zostały opłacone na dalsze lata. Zabranie nagrobka należy do rodziny zmarłego.

7. Kancelaria czynna w poniedziałek od godz. 16:30 do 17:30 i w czwartek zaraz po zakończonej Mszy św. Można składać wymienianki roczne i jednorazowe również w zakrystii po Mszach św.

8. Dziękuję tym, którzy sprzątali kościoły. Przypominam, że drewna nigdy nie myjemy wodą! Proszę o sprzątanie w tym tygodniu kościoła św. Bartłomieja parafian z ul. Głównej nr 16 – 12 i kościoła św. Teresy z ul. Głównej nr 10 – 2.

9. Polecam Przewodnik Katolicki i Mały Przewodnik.

ks. Piotr Kufliński