“Ucieczka do Egiptu” – Barna da Siena, fresk, XIV w., San Gimignano, Włochy

Przyjęcie powołania małżeńskiego i rodzicielskiego przez Maryję i Józefa wymagało od nich wielkiego poświęcenia, a nawet ofiary. Niekiedy wola Boża obliguje nas do natychmiastowej realizacji: Wstań, zabierz Dziecko i Jego Matkę. To posłuszeństwo w wypełnianiu poleceń objawionych przez anioła rodziło potrzebę nie tylko stałej gotowości i zaradności, ale przede wszystkim wiary w Boga i miłości do Bożego Dziecięcia. To własnie te cnoty pozwalają najpełniej trwać i najpiękniej przeżywać łączność z Bogiem. Dzięki temu ciężar codzienności jest ofiarowany Temu, dla którego nie ma rzeczy niemożliwych. Święta Rodzicielka – Maryja, Józef i Dzieciątko Jezus – uczy nas, jak trwać we wspólnocie ukierunkowanej na siebie nawzajem i na Boga.

Panie, wpatruję się w życie Świętej Rodziny, w której wzrastał Twój jednorodzony Syn, i uczę się prawdziwej miłości. Udziel łaski, aby każda rodzina na ziemi była tak samo zjednoczona.