"Madonna i Dzieciątko" - Berlinghiero Berlinghieri, 1200-1220 r., Piza, Włochy

“Madonna i Dzieciątko” – Berlinghiero Berlinghieri, 1200-1220 r., Piza, Włochy

Dzisiejsza uroczystość, zwana kiedyś Obrzezaniem Pańskim, kończy oktawę Bożego Narodzenia. W tradycji żydowskiej to właśnie w ósmym dniu po urodzeniu następuje obrzezanie chłopca. Czytamy, że obrzezano Chłopca i nadano Mu imię Jezus, którym nazwał Go anioł jeszcze przed poczęciem. Choć zapewne imię, zgodnie ze zwyczajem, nadała Jezusowi Jego Matka, to ze względu na to, że wiązało się to z posiadaniem władzy nad nazwaną osobą, ewangelista podkreśla, że Jezus otrzymuje imię objawione za pośrednictwem anioła przez Boga, gdyż w szczególny sposób należy On do Niego. Wprawdzie imię Jezus, tj. ‘Jahwe jest zbawieniem’, nie było rzadkie w I w. przed Chr., to w tym przypadku jest ono czymś więcej niż tylko symbolem, jest zapowiedzą ostatecznego zbawienia, którego sprawdzą stanie się to Niemowlę leżące w żłobie.

Panie, Ty znasz nas wszystkich po imieniu, a w Twoim imieniu jest nasze zbawienie. Prosimy Cię, przenikaj nas swoim Duchem i prowadź do głębszego poznania Tajemnicy naszego odkupienia.