Wystawa_Nawiedzenie_2021a

Nawiedzenie_2020_1aa

Nawiedzenie kopii cudownego wizerunku

Matki Bożej Częstochowskiej

w Starym Bojanowie 28 - 29 II 2020 r.

Boże Ciało – 11.06.2020r.

W czwartek 11 czerwca 2020 roku Mszą Świętą o godz. 10:00 w kościele pw. św. Bartłomieja odprawioną przez Księdza Proboszcza Piotra Kuflińskiego rozpoczęły się główne uroczystości Bożego Ciała. W tym roku z uwagi na pandemię, nie odbyła się procesja ulicami naszej parafii, ołtarze ustawione były na terenie przy parafialnym kościele. W procesji eucharystycznej wzięła udział służba liturgiczna, poczty sztandarowe, matki różańcowe, dziewczynki sypiące kwiaty oraz chór parafialny z organistą. Pozostali parafianie zgodnie z wymogami sanitarnymi uczestniczyli stacjonarnie w procesji zostając przy ławkach i krzesłach rozstawionych w otoczeniu świątyni. Ołtarze przygotowano bezpośrednio przy kościele pw. św. Bartłomieja, przy drodze oraz na ogrodzie przy probostwie. Przyozdobione one zostały wizerunkiem Chrystusa, drewnianymi krzyżami, pięknymi kwiatami i zielonymi brzozowymi gałązkami. Przy każdym ołtarzu Ksiądz Proboszcz uroczyście odśpiewał Ewangelię związaną z Eucharystią i fragment suplikacji. Cztery ołtarze nawiązują do czterech stron świata i do czterech Ewangelii:

1. ołtarz – “Eucharystia jest ofiarą” – czytana jest Ewangelia wg Św. Mateusza, o Ostatniej Wieczerzy.

2. ołtarz – “Eucharystia jest pokarmem duszy” – Ewangelia wg Św. Marka, o rozmnożeniu chleba.

3. ołtarz – “Eucharystia jest zadatkiem nieśmiertelności” – Ewangelia wg Św. Łukasza, opowiadająca przypowieść o zaproszonych na ucztę.

4. ołtarz – “Eucharystia jest sakramentem zjednoczenia” – Ewangelia wg Św. Jana o krzewie winnym.

Procesję zakończyło błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem na cztery strony świata. Udział w procesji Bożego Ciała mimo sanitarnych restrykcji było publicznym wyznaniem naszej wiary. Po zakończonej procesji zgodnie z tradycją wierni obrywają gałązki brzozy i zabierają je do domu, aby wraz z nimi dotarło Boże błogosławieństwo.

Zdjęcia dostępne w galerii.