Sw._Bartlomiej_2020a

Nawiedzenie_2020_1aa

Nawiedzenie kopii cudownego wizerunku

Matki Bożej Częstochowskiej

w Starym Bojanowie 28 - 29 II 2020 r.

Porcjunkula

Porcjunkula, Asyż, Włochy

Porcjunkula (łac. portiuncula, mała cząsteczka, skrawek gruntu) − kaplica pod wezwaniem Matki Bożej Anielskiej, którą św. Franciszek w XIII wieku otrzymał w darze od benedyktynów i odbudował własnymi rękami. Znajduje się ok. 2 km od Asyżu, rodzinnej miejscowości świętego. Na podarowanym terenie powstały szałasy pierwszych naśladowców św. Franciszka. Kościółek stał się po śmierci świętego miejscem jego kultu. Dzisiaj znajduje się wewnątrz bazyliki Matki Bożej Anielskiej.

Od 1967 r., zgodnie z nauczaniem papieża Pawła VI, w dwa dni w roku, pod zwykłymi warunkami można uzyskać odpust zupełny w kościele parafialnym: w dzień święta tytularnego danego kościoła oraz we wspomnienie Matki Bożej Anielskiej. Warto o tym pamiętać, gdy przybywać będziemy 2 sierpnia do swojego kościoła parafialnego, który stanie się szczególną „bramą do życia wiecznego”, tak jak to uważał św. Franciszek, który nad wejściem do kaplicy Porcjunkuli umieścił napis: „Haec est porta vitae aeternae”.