Wielki POST

Ministranci

logo-ministranciMinistrare z jęz. Łacińskiego znaczy służyć. Ministrant jest więc tym, który stara się “pomagać” kapłanowi odprawiającemu Mszę św., bądź inne nabożeństwo liturgiczne. Oprócz tego ministrant zobowiązuje się do świadectwa o Chrystusie swoim zachowaniem. Patronami ministrantów są: Św. Tarsycjusz (męczennik Rzymski – III w.), Św. Stanisław Kostka (XVI w.), św. Domink Sawio (XIX w.) W powstającym Kościele apostołowie bardzo szybko przekonali się, że nie ze wszystkim dają sobie radę. Potrzebowali kogoś do posługiwania wiernym. Wybrali więc siedmiu pomocników i nazwali ich diakonami, to znaczy sługami.

Gdy wspólnoty chrześcijańskie stawały się coraz większe, gdy zaczęto budować kościoły, powstawały też nowe rodzaje służby podczas nabożeństw. Wszystko, co było do wykonania, dzielono w formie różnych zadań pomiędzy członków danej wspólnoty. Przede wszystkim potrzeba było chłopców, ze względu na ich mocne i dźwięczne głosy. Dlatego właśnie chłopcy jako pierwsi zostawali lektorami i kantorami. Z czasem ministranci przejęli szereg nowych posług: służbę przy księgach, przynoszenie darów, noszenie świec, przygotowywanie kadzidła, noszenie krzyża i chorągwi, zbieranie darów itd. Ministranci uczyli się na pamięć łacińskich tekstów Mszy świętej, które odmawiali na przemian z prezbiterem.

“Kiedy mali chłopcy i młodzieńcy pełnią służbę ołtarza z radością i entuzjazmem, dają swoim rówieśnikom wymowne świadectwo doniosłości i piękna Eucharystii.” (św. Jan Paweł II)

Ministranci-2014a

Ks. Proboszcz Piotr Kufliński wraz z nowo przyjętymi Ministrantami – 07.09.2014r.

Służba liturgiczna

Szkoła PodstawowaGimnazjumSzkoła Ponadgimnazjalna
Mateusz KachnicRafał PolakDariusz Polak
Michał SobkowiakDuda MarcinBartosz Matuszak
Kajetan FrydrychPrzemysław KasztelanKrystian Samoląg
Piotr PolakTomasz KonatMarcin Wieczorkowski
Bartłomiej MichalakMarcin Dudkowiak

Od 19 listopada 2006 roku istnieje w parafii Grupa Ministrantów Seniorów Starszych zainicjowana przez proboszcza ks. Pawła Morasza, składająca się z mężczyzn, którzy przed wieloma laty pełnili posługę przy ołtarzu.

Ministranci-2013a

Ks. Proboszcz Piotr Kufliński wraz ze służbą liturgiczną – Zmartwychwstanie Pańskie 19 kwietnia 2014r.

Ministranci SeniorzyMinistranci Seniorzy Starsi
Biały MateuszBiały Sławomir
Biały MichałDudziak Jacek
Biały JacekFrydrych Jacek
Kruszyna PatrykKolanowski Aleksander
Książkiewicz Janusz+ Konat Andrzej
Ławniczak BartoszSamol Dominik
Tomikowski Damian Smelkowski Paweł
Buchwald KarolSobkowiak Mirosław
Przybył MateuszŚwieczkiewicz Robert
Wieczorkowski Michał Wieczorkowski Wojciech
Zalesiński Janusz

Wszystkich chłopców po I Komunii Św. oraz mężczyzn pragnących służyć przy ołtarzu, serdecznie zapraszamy.

Ministranci-2015a

Ks. Proboszcz Piotr Kufliński z Ministrantami – zakończenie oktawy Bożego Ciała 11.06.2015r.

W roku 2008 Ks. Arcybiskup Stanisław Gądecki mianował z naszej parafii dwóch Nadzwyczajnych Szafarzy Eucharystii.

Aleksander Kolanowski
Wojciech Wieczorkowski