Maciej Owsianny

Rodzice: Marcin, Marianna Bieczyńska
Ur.: 1890-11-03, Karmin (Kościan)
Zm.: 1980, Stare Bojanowo
Odznaczenia:
Wielkopolski Krzyż Powstańczy
Krzyż Polonia Restituta
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski

Rodzina: wnuk Marek Skorupiński

Biografia:

OWSIANNY MACIEJ syn Marcina i Marianny z Bieczyńskich, urodzony 1890-11-03, w Karminie koło Śmigla. Weteran, inwalida I wojny św. w armii niemieckiej stracił lewą dłoń.. Zwolniony do domu w końcu lutego 1918 r. jako starszy szeregowiec. Zgłosił się do służby pomocniczej Oddziału w Starkowie. Jako dróżnik /linia kolejowa Leszno – Wolsztyn/ w Starkowie,koło Przemętu mając dostęp do linii telefonicznej i telegraficznej, prowadził utworzoną stację podsłuchową do końca marca 1919 r. Przyczynił się do skutecznych ostrzałów artyleryjskich wojsk niemieckich przez wojsko powstańcze i kontroli oraz ograniczenia ruchów pociągów opancerzonych wroga działających z Leszna. Długoletni mieszkaniec Starego Bojanowa koło Śmigla. Członek przedwojennego Związku Weteranów Powstań Narodowych RP. Mianowany podporucznikiem weteranem w 1972 roku. Zmarł w 1980 roku , spoczywa na cmentarzu parafialnym w Starym Bojanowie.

Oświadczenie świadka:

Kol. Owsianny były żołnierz wojska niemieckiego utracił lewą dłoń, jako inwalida wojenny został dnia 28 lutego 1918 ze szpitala zwolniony otrzymując miejsce pracy jako dróżnik przejazdowy w Stankowie na szlaku kolejowym Leszno – Wolsztyn – Zbąszyń. Jako szczery Polak patriota z chwilą wybuchu Powstania Wielkopolskiego zaraz zgłosił się jako ochotnik do służby pomocniczej u dowódcy odcinka opr. późniejszego płk Siudy. Przyjął ofiarowana służbę pomocniczą w/w przy urządzeniu stacji podsłuchowej. Informacje zdobyte podczas podsłuchów pozwalały na atakowanie ogniem artylerii pociągów pancernych wyjeżdżających z Leszna. Korzystając z podsłuchów, dwóch lotnych dział średniego kalibru, Powstańcy mogli swobodnie atakować bez jakichkolwiek strat własnych niemieckie pociągi. Tę służbę pomocniczą pełnił do końca marca 1919r.

Źródła:

Lista odznaczonych Wielkopolskim Krzyżem Powstańczym -> link tutaj