Wielki POST
PARAFIA RZYMSKOKATOLICKA

pw. św. Bartłomieja Apostoła

w STARYM BOJANOWIE

Archidiecezja Poznańska

1901 r.

1910 r.

1915 r.

1938 r.

1980 r.

2010 r.

2022 r.

WIRTUALNY SPACER

po parafii

Nawiedzenie kopii cudownego wizerunku

Matki Bożej Częstochowskiej

w Starym Bojanowie 28 - 29 II 2020 r.

Rok 2018

W sobotę 6 stycznia 2018r. obchodziliśmy Uroczystość Objawienia Pańskiego zwaną popularnie Świętem Trzech Króli. Święto to nawiązuje do opisywanych w Ewangelii Mędrców ze Wschodu, którzy prowadzeni przez gwiazdę przybyli oddać pokłon nowonarodzonemu Królowi. Ksiądz Proboszcz Piotr Kufliński podczas Mszy św. o godz. 11:00 poświęcił dzieciom pierwszokomunijnym książeczki do nabożeństwa, a podczas homilii wyjaśniał znaczenia obchodzonej Uroczystości. Na zakończenie Eucharystii Ksiądz Proboszcz poświęcił kadzidło i kredę, aby oznaczyć nią drzwi naszych domów.
Po Mszy św. rozpoczęło się kolędowanie przy żłobku, był to czas wspólnego śpiewania pięknych polskich kolęd oraz indywidualnych występów. Tym razem kolędowanie odbywało się przy akompaniamencie skrzypiec oraz gitary. Wszystkie występujące dzieci zostały obdarowane prze Księdza Proboszcza anielskim upominkiem.

W niedzielę 14 stycznia 2018r. o godz. 15:00 w sali domu wiejskiego spotkały się wszystkie grupy duszpasterskie naszej parafii byli obecni Szafarze, Pan Organista z Chórem, Radni Parafialni, Ministranci z Panem Kościelnym, Caritas oraz Wspólnota Żywego Różańca. Ksiądz Proboszcz Piotr Kufliński odczytał fragment Ewangelii o Narodzeniu Pana Jezusa i złożył wszystkim zgromadzonym świąteczne życzenia. Następnie miało miejsce przełamanie się opłatkiem i składanie sobie nawzajem życzeń. Spotkanie odbyło się w serdecznej atmosferze, nie zabrakło również wspólnego kolędowania.

Od 3 do 11 marca 2018r. przeżywaliśmy Misje Święte, które w każdej parafii odbywają się co 10 lat. Był to czas słuchania codziennych nauk głoszonych przez Ojców Franciszkanów: O. Jessego z Wejherowa i O. Arnolda z Pakości. Równolegle do Misji parafialnych trwały rekolekcje szkolne. Podczas odprawianych nabożeństw były dzwony pokutne, nauki stanowe dla kobiet, mężczyzn, młodzieży oraz osób starszych.
W czwartek podczas Mszy św. o godz. 9:00 zgromadzonym chorym Ojcowie Franciszkanie udzielili Sakramentu Namaszczenia Chorych oraz pobłogosławili Najświętszym Sakramentem.
W piątek o godz. 14:00 z kościoła pw. św. Bartłomieja wyruszyła publiczna Droga Krzyżowa, drewniany Krzyż nieśli przedstawiciele różnych Wspólnot Parafialnych a rozważania przedstawił Ojciec Arnold. Również w piątek po wieczornej Mszy św. wyruszyła procesja na parafialny cmentarz z modlitwami za zmarłych. Natomiast wieczorem można było spotkać Pana Jezusa utajonego w Najświętszym Sakramencie, aby móc go uwielbić.
W sobotę podczas Mszy Świętych przybyli małżonkowie odnowili przyrzeczenia małżeńskie, a o godz. 15:00 w kościele pw. św. Teresy odbyło się nabożeństwo dla małych dzieci i matek w stanie błogosławionym.
Niedzielne Msze św. zakończyły cały tydzień Misji Świętych, Ojcowie Franciszkanie poświęcili przyniesione przez wiernych ich krzyże misyjne. Po Mszy św. o godz. 11:00 Krzyż Misyjny znajdujący się przy kościele pw. św. Teresy został poświęcony oraz w wyjątkowy sposób uczczony przez parafian. Ojciec Jesse udzielił wszystkim zgromadzonym misyjnego błogosławieństwa. Za włożony trud apostolski w głoszenie wyjątkowych rozważań na ręce Ojców Misjonarzy zostały złożone podziękowania.

Wielki Tydzień otwiera Niedziela Palmowa, która upamiętnia uroczysty wjazd Pana Jezusa do Jerozolimy. Ksiądz Proboszcz Piotr Kufliński uroczyście poświęcił palmy zebranym wiernym przed Krzyżem Misyjnym, następnie w sposób procesyjny wraz z zgromadzonymi udał się do kościoła pw. św. Teresy. Podczas Mszy św. Ksiądz Proboszcz w sposób uroczysty przeczytał Mękę Pańską wg św. Marka.

Mszą św. Wieczerzy Pańskiej o godz. 18:00 w kościele pw. św. Teresy Ksiądz Proboszcz Piotr Kufliński rozpoczął Święte Triduum Paschalne. Wielki Czwartek upamiętnia Ostatnią Wieczerzę podczas której Chrystus odprawił pierwszą Mszę Świętą oraz ustanowił sakrament kapłaństwa. Po Mszy św. Najświętszy Sakrament procesyjnie został przeniesiony do ciemnicy. Przy kaplicy przechowania odśpiewane zostały III części Gorzkich Żali. W tym dniu przedstawiciele Wspólnot Parafialnych wyrazili wdzięczność Księdzu Proboszczowi za jego posługę duszpasterską w naszej parafii składając serdeczne życzenia z okazji kapłańskiego dnia.

W Wielki Piątek w dzień upamiętniający mękę i śmierć Chrystusa o godz. 17:00 z kościoła pw. św. Bartłomieja wyruszyła Droga Krzyżowa, która prowadziła ulicami naszej parafii. Rozważania kolejnych stacji były prowadzone przez grupy duszpasterskie, które również podjęły trud niesienia Krzyża. Droga Krzyżowa zakończyła się w kościele pw. św. Teresy, a po niej rozpoczęła się niepowtarzalna wielkopiątkowa Liturgia Męki Pańskiej. Z podziałem na role odczytana została Męka Pańska według św. Jana. Centralnym wydarzeniem liturgii była adoracja Krzyża poprzez przyklęknięcie i jego ucałowanie. Następnie Ksiądz Proboszcz Piotr Kufliński przeniósł Najświętszy Sakrament okryty białym welonem do Grobu Pańskiego. Do północy trwała adoracja przy Grobie Pańskim prowadzona przez młodzież.

W Wielką Sobotę od samego rana trwała adoracja przy Grobie Pańskim prowadzona przez wspólnotę Żywego Różańca. W godzinach popołudniowych Ksiądz Diakon pobłogosławił pokarmy na stół wielkanocny. O godz. 21:00 przed kościołem pw. św. Teresy rozpoczęła się Wigilia Paschalna. Podczas Liturgii Światła Ksiądz Proboszcz Piotr Kufliński poświęcił ogień symbolizujący Jezusa Chrystusa oraz paschał. Następnie procesja z zapalonym paschałem udała się do świątyni. Kolejną częścią uroczystości była Liturgia Słowa składająca się z dziewięciu czytań zakończona radosnym Alleluja! Po homilii wygłoszonej przez Księdza Proboszcza zgromadzeni wierni trzymając w rękach zapalone świece odnowili przyrzeczenia chrzcielne. Wigilia Paschalna zakończyła się procesją rezurekcyjną wokół kościoła, oznajmiając tym samym, że Chrystus zmartwychwstał i zwyciężył śmierć!

W niedzielę 13 maja 2018 roku w Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego, w naszej parafii przeżywaliśmy uroczystość Pierwszej Komunii Świętej. Dzieci wraz z rodzicami i chrzestnymi zgromadziły się przed kościołem pw. św. Teresy. Po udzieleniu błogosławieństwa Ksiądz Proboszcz Piotr Kufliński w asyście liturgicznej wprowadził dzieci do kościoła. Msza św. rozpoczęła się o godz. 10:00 w której dzieci aktywnie uczestniczyły poprzez czytanie Słowa Bożego, śpiewanie psalmu, wezwania modlitwy powszechnej, procesję z darami. Do pełnego udziału w Uczcie Eucharystycznej przystąpiła 32 osobowa grupa dzieci.
W dziękczynieniu dzieci podziękowały wierszem Panu Jezusowi za ten wspaniały dzień, za to że mogły przyjąć Go do swoich serc. Słowa podziękowania skierowały również do Księdza Proboszcza, Pani katechetki, wychowawców oraz rodziców.
Na koniec uroczystej liturgii dzieci otrzymały chlebki, którymi miały podzielić się z bliskimi w domu, tak jak kiedyś pierwsi chrześcijanie łamali chleb i dzielili się nim.
O godz. 15:00 dzieci pierwszokomunijne uczestniczyły w nabożeństwie majowym, po którym od Księdza Proboszcza otrzymały pamiątkowe obrazki. Na zakończenie tej wyjątkowej uroczystości wykonano pamiątkowe zdjęcia. Rodzice dzieci I Komunijnych złożyli jako dar ołtarza piękny ornat z wizerunkiem patrona parafii św. Bartłomieja Apostoła widoczny na grupowym zdjęciu.

W sobotę 26 maja 2018r. Ksiądz Proboszcz Piotr Kufliński wraz z Parafianami udał się autokarem do Bazyliki Archikatedralnej w Poznaniu na święcenia prezbiteratu Diakona Przemysława Sobola.
Uroczystość rozpoczęła się o godz. 10:00 w rezydencji Księdza Arcybiskupa, z której wyruszyła procesja do Katedry Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Po Ewangelii odbyło się przedstawienie kandydatów do święceń, a następnie Ks. Arcybiskup Stanisław Gądecki wygłosił homilię.
Po słowie wygłoszonym przez Metropolitę poznańskiego rozpoczęły się obrzędy święceń, na które składało się: przyrzeczenie czci i posłuszeństwa biskupowi, nałożenie rąk przez biskupa oraz zgromadzonych kałanów, nałożenie ornatu, namaszczenie dłoni świętym krzyżmem, wręczenie chleba i wina oraz pocałunek pokoju.
Na zakończenie Mszy Świętej nowo wyświęceni prezbiterzy podziękowali swoim przełożonym za lata formacji, a następnie w procesji udali się do rezydencji Księdza Arcybiskupa po odbiór dekretów.

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa rozpoczęła się o godz. 10:00 wyjściem w procesji Eucharystycznej z kościoła pw. św. Teresy. Tego dnia lud wierzący daje piękne świadectwo wiary w obecność Jezusa w tajemnicy Eucharystii, a Chrystus obecny w Najświętszym Sakramencie błogosławi każdemu z osobna. Modlitewny pochód wiernych szedł ulicami: Główną, Mostową, Małą i Kwiatową. Ołtarze w tym roku mieli zaszczyt budować:
I – ul. Główna nr 74 p. Nowak
II – ul. Mostowa nr 10 p. Wojtkowiak
III – ul. Mała nr 3 p. Biali
IV – ul. Kwiatowa nr 14 p. Danielczyk
Przy czwartym ołtarzu Ks. Proboszcz Piotr Kufliński udzielił błogosławieństwa na cztery strony świata. Również przy tym ołtarzu Ksiądz Proboszcz celebrował Mszę św. w intencji wszystkich Parafian.

Oktawa Bożego Ciała to codzienne nabożeństwo z procesją eucharystyczną. Ośmiodniowy udział w tych obchodach jest sposobnością do wyznania wiary i uczczenia Pana Jezusa obecnego w Najświętszym Sakramencie.
Zakończenie Oktawy Bożego Ciała obchodziliśmy w kościele pw. św. Bartłomieja. Punktualnie o godz. 18:00 Ks. Proboszcz Piotr Kufliński rozpoczął Mszę św., a po niej wyruszyła procesja Eucharystyczna do czterech ołtarzy wykonanych przez następujące wspólnoty:
I – przy zakrystii – Żywy Różaniec
II – w bocznym wejściu kościoła – Parafialny Zespół Caritas
III – przy drodze – Chór parafialny
IV – na podwórzu probostwa – Ministranci
Na zakończenie Kapłan odprawił błogosławieństwo na cztery strony świata.

W piątek 8 czerwca 2018r. w kościele pw. św. Bartłomieja o godz. 18:00 obchodziliśmy Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa. Po Mszy św. wyruszyliśmy w procesji Eucharystycznej do figury Serca Pana Jezusa znajdującej się na parafialnym cmentarzu. Ksiądz Proboszcz Piotr Kufliński wraz ze zgromadzonymi wiernymi dokonał Aktu zawierzenia Sercu Pana Jezusa oraz odśpiewano Litanię do Najświętszego Serca Jezusowego. Po błogosławieństwie udzielonym w kościele na dzieci czekała słodka niespodzianka.

Zalegająca woda na dachu wieży kościoła św. Bartłomieja doprowadziła do zawilgocenia ścian oraz do poważnego ich uszkodzenia. Grozi to zawaleniem wieży kościoła.
Etap I remontu to naprawa elewacji wieży.

W niedzielę 17 czerwca 2018r. w kościele św. Bartłomieja o godz. 15:00 Ks. Proboszcz Piotr Kufliński odprawił Mszę św. w intencji chorych oraz osób starszych naszej parafii. Podczas Eucharystii Ks. Proboszcz wszystkim zgromadzonym udzielił Sakramentu Namaszczenia Chorych, a po uroczystym błogosławieństwie uczczono relikwię św. Jana Pawła II.
Następnie uczestnicy Parafialnego Dnia Chorego w miłej atmosferze spotkali się w salce parafialnej na słodkim poczęstunku przygotowanym przez Parafialny Zespół Caritas.

W sobotę 25.08.2018r. przeżywaliśmy odpust ku czci św. Bartłomieja Apostoła - Patrona naszej parafii. Uroczystość odpustowa rozpoczęła się Mszą się o godz. 11:00, którą odprawił O. Arnold Franciszkanin z Pakości. Chór Parafialny "Jubileuszowy" odśpiewał pieśń ku czci Świętego Patrona, a główny Celebrans podczas wygłoszonej homilii przybliżył postać Męczennika Bartłomieja. W Sumie odpustowej wzięli również udział księża z dekanatu śmigielskiego wraz z Księdzem Dziekanem. Ceremonia odpustowa zakończyła się procesją Eucharystyczną wokół kościoła oraz udzieleniem błogosławieństwa przez Ojca Arnolda.

W niedzielę, 26 sierpnia 2018r. w Poznaniu odbyły się Wojewódzko-Archidiecezjalne Dożynki Wielkopolskie. Dożynki w sposób symboliczny kończą żniwa, wieńcząc tym samym roczny cykl prac polowych. Święto to wyraża podziękowanie za szczęśliwe zbiory i prośbę o urodzaj w przyszłych latach. W uroczystościach dożynkowych z wieńcem żniwnym uczestniczyła delegacja z naszej parafii reprezentując dekanat śmigielski.
Podczas dziękczynnej Mszy św. Ksiądz Biskup Grzegorz Balcerek poświęcił chleb oraz wieńce dożynkowe z poszczególnych dekanatów. Następnie Zespół Pieśni i Tańca „Łany” Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznani przeprowadził tradycyjny obrzęd dożynkowy, który zapoczątkował część artystyczną Dożynek Wielkopolskich.

W piątek 31 sierpnia 2018r. o godz. 16:00 z kościoła pw. św. Teresy wyruszyła piesza parafialna pielgrzymka do Górki Duchownej. Na pątniczym szlaku do Matki Bożej Pocieszenia wraz z Księdzem Proboszczem pielgrzymowało 130 parafian. Wędrówce do Góreckiej Pani towarzyszyły śpiewy maryjne oraz modlitwa różańcowa. Przybyłych pielgrzymów na placu przy Sanktuarium powitał oraz pokropił wodą święconą Kustosz Ks. Piotr Bartkowiak. Uroczystą Mszę św. w intencji wszystkich parafian odprawił Proboszcz Ksiądz Piotr Kufliński, a po niej pielgrzymi udali się w drogę powrotną.

W sobotę 1 września 2018r. o godz. 15:30 Ksiądz Proboszcz Piotr Kufliński na boisku sportowym w Starym Bojanowie odprawił dziękczynną Eucharystię za tegoroczne plony. Podczas Mszy św. Ksiądz Proboszcz prastarym zwyczajem poświęcił dożynkowe wieńce i bochny chleba. Uroczystość dożynkowa połączona była ze “Świętem Kłosa i Chleba” oraz “Gminnym Dniem Seniora” na które przybyli goście z całej Gminy Śmigiel. Po obrzędzie dożynkowym rozpoczęły się konkursy i zabawy.

Ksiądz Proboszcz Piotr Kufliński podczas posługi w konfesjonale na Odpuście w Górce Duchownej wykonał serię zdjęć. Fotografie te pięknie przedstawiają poszczególne odpustowe dni widziane okiem Spowiednika.

Od czerwca 2018 roku trwał remont wieży kościoła pw. św. Bartłomieja. Przez letnie miesiące wykonano prace przy elewacji neogotyckiej wieży. Uzupełnione zostały braki w pokruszonych gzymsach, nałożono kilka warstw tynku oraz pomalowano wieżę specjalną farbą. Wymienione zostały również opierzenia z blachy tak aby usprawnić odprowadzanie wody z dachu. Założony został nowy piorunochron spełniający wszystkie normy przeciwpożarowe.
Pięknie odmalowana wieża parafialnego kościoła zakończyła I etap zaplanowanych prac restauratorskich przy naszym zabytku.

W sobotę 29 września 2018r. po wieczornej Mszy św. przy udziale zaproszonych gości Ks. Proboszcz Piotr Kufliński poświęcił odnowioną wieżę parafialnego kościoła św. Bartłomieja oraz odrestaurowaną kapliczkę Matki Bożej. Ksiądz Proboszcz również serdecznie podziękował tym wszystkim, którzy przyczynili się do tego remontu.

W niedzielę 30 września 2018 r. podczas Mszy św. o godz. 11:30 przeżywaliśmy odpust ku czci św. Teresy od Dzieciątka Jezus. Uroczystą sumę odpustową odprawił Ks. Neoprezbiter Przemysław Sobol – syn naszej parafii. Podczas wygłoszonego kazania Ks. Celebrans przypomniał postać naszej Świętej Patronki. Liturgię Mszy Świętej ubogacili nasi Szafarze oraz Służba Liturgiczna, jak również parafialny Chór. W odpustowej procesji uczestniczyli przybyli Księża z Dekanatu oraz wierni Parafianie.

XVII Rajd Różańcowy wyruszył sprzed probostwa w sobotę 6 października 2018 r. o godz. 9:30. Pielgrzymom towarzyszył obecny w Relikwiach Święty Papież Jan Paweł II. Nad bezpieczeństwem Rajdu czuwała Policja oraz Ministranci. Podczas wędrówki przy akompaniamencie gitar odśpiewano Różaniec oraz piękne maryjne pieśni. W rajdzie wzięło udział około 150 osób w tym dzieci i młodzież oraz osoby dorosłe. W Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia serdecznie wszystkich przywitał Ks. Kustosz Piotr Bartkowiak. Następnie Ks. Piotr Kufliński przy cudownym Obrazie Matki Bożej odprawił Mszę św. w intencji wszystkich przybyłych pątników. Po tradycyjnym wspólnym zdjęciu uczestnicy rajdu udali się do proboszczowskich ogrodów, gdzie czekały na nich gorące napoje oraz różne atrakcje i konkursy przygotowane przez Panie Katechetki.

W czwartek 18 października 2018 r. w naszej wspólnocie parafialnej przeżywaliśmy uroczystość przyjęcia sakramentu Bierzmowania przez Młodzież naszej parafii. O godz. 18:00 w kościele pw. św. Teresy rozpoczęła się Msza św. pod przewodnictwem Jego Ekscelencji Ks. Biskupa Grzegorza Balcerka. Księdza Biskupa przywitali przedstawiciele rodziców młodzieży oraz Ksiądz Proboszcz Piotr Kufliński i poprosili o udzielenie sakramentu Bierzmowania. Oprawę liturgiczną czyli czytania, psalm, dary oraz modlitwę powszechną zapewniła młodzież pod czujnym okiem Pań Katechetek. Po wyznaniu wiary Biskup Grzegorz udzielił sakramentu Bierzmowania 50 Kandydatom nakładając olej na czoło każdego Bierzmowanego i czyniąc znak krzyża. Po podziękowaniach złożonych przez Młodych Chrześcijan Biskup udzielił uroczystego błogosławieństwa.

W czwartek 1 listopada 2018 r. o godz. 14:00 z kościoła pw. św. Bartłomieja wyruszyła procesja żałobna na parafialny cmentarz do pięciu stacji. Ksiądz Proboszcz podczas poszczególnych przystanków modlił się za zmarłych kapłanów, krewnych i dobrodziejów, poległych w czasie wojen oraz za wszystkich zmarłych, zwłaszcza spoczywających na naszym cmentarzu. Po zakończonej procesji Ks. Piotr Kufliński sprawował na cmentarzu Mszę św. w intencji wszystkich zmarłych.

2 listopada 2018 r. Kościół od wieków obchodzi Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych. W tradycji polskiej, dzień ten jest nazywany Dniem Zadusznym, lub inaczej „Zaduszkami”. Podczas Mszy św. o godz. 18:00 zgromadzeni parafianie wraz z Ks. Proboszczem Piotrem Kuflińskim modlili się za te wszystkie dusze przebywające w czyśćcu potrzebujące pomocy modlitewnej. Po Mszy św. z kościoła św. Bartłomieja wyruszyła procesja, która wiodła alejkami naszego parafialnego cmentarza. Piękne przystrojone groby, blask bijący od zniczy palących się na mogiłach oraz światło pochodni towarzyszyły modlitwom zanoszonym przez Księdza Proboszcza za wszystkich zmarłych spoczywających na cmentarzu.

W 100-lecie Odzyskania Niepodległości o godz. 11:00 Ks. Proboszcz Piotr Kufliński odprawił Mszę św. w intencji Ojczyzny. Kościół św. Teresy przybrał barwy biało czerwone oraz wykonano okolicznościową dekorację. Podczas Eucharystii Ks. Proboszcz modlił się za wszystkich, którzy przyczynili się do odzyskania niepodległości a zwłaszcza za tych, którzy spoczywają na parafialnym cmentarzu. Punktualnie o godz. 12:00 rozległo się bicie dzwonu, które było znakiem wdzięczności Bogu i ludziom za wolność i niepodległość Polski.

Adwent to wyjątkowy czas, radosny okres przygotowania na przyjście Pana. Każda Msza św. roratnia rozpoczynała się procesją podczas której Ksiądz Proboszcz wśród zgromadzonych dzieci z lampionami niósł świecę Roratkę – symbol Najświętszej Maryi Panny. W piątek 21 grudnia 2018 r. o godz. 18:00 w kościele św. Bartłomieja odbyły się już ostatnie tegoroczne Roraty. Wśród dzieci, które uczestniczyły we wszystkich adwentowych Mszach Świętych rozlosowane zostały figurki Matki Bożej. Ks. Piotr Kufliński również i pozostałym zgromadzonym dzieciom wręczył nagrody za wytrwałość i uczestnictwo w Roratach.

Szopki, przedstawiające scenę z narodzin Jezusa w Betlejem, są tradycyjnym elementem wystroju kościołów w okresie Bożego Narodzenia. Wierni przy nich modlą się, śpiewają kolędy oraz symbolicznie oddają pokłon Dziecinie.

Tegoroczny żłóbek jest dziełem pracy wielu rąk, do jej zbudowania potrzeba było sporo zapału i energii. Szopka w kościele św. Teresy ma kształt groty i w sposób realistyczny przedstawia warunki panujące w Ziemi Świętej. Podłoga została wyłożona piaskiem żeby imitować pustynie, a wokół znajdują się rośliny jakie można na niej spotkać. Na uwagę zasługuje również znajdująca się przy drzewku oliwnym kaskada wodna. Pięknym dopełnieniem całości są gwiazdy znajdujące się pod sklepieniem kościoła.

Tradycyjnie w Bożonarodzeniową noc, w kościele pw. św. Teresy została odprawiona uroczysta Msza Święta, zwana Pasterką upamiętniająca oczekiwanie i pokłon Pasterzy. Przy dźwiękach kolędy „Wśród nocnej ciszy … „ Ks. Proboszcz Piotr Kufliński złożył w żłóbku figurkę symbolizującą Dzieciątko Jezus. Licznie zgromadzeni wierni parafianie świętowali pamiątkę narodzenia Pana Jezusa w Betlejem. Liturgię Mszy św. swoim śpiewem ubogacił Parafialny Chór oraz solowe śpiewy. Wraz z błogosławieństwem Ks. Proboszcz złożył wszystkim Gościom i Parafianom najserdeczniejsze życzenia.

W drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia po Mszy św. o godz. 11:00 w kościele pw. św. Teresy odbyło się wspólne śpiewanie kolęd przy żłóbku. Ks. Proboszcz Piotr Kufliński ze szczegółami objaśnił zgromadzonym dzieciom z jakich elementów składa się tegoroczna bardzo wyjątkowa szopka. Wspólne kolędowanie rozbrzmiewało przy dźwiękach skrzypiec melodiami kolęd i pastorałek. Do ich wykonywania nowonarodzonemu Jezuskowi przy żłóbeczku z radością podchodziły dzieci, które za odwagę otrzymały od Księdza Proboszcza miłą niespodziankę.