Adwent_2020_1c

Marana tha!

Sw._Bartlomiej_2020a
PARAFIA RZYMSKOKATOLICKA

pw. św. Bartłomieja Apostoła

w STARYM BOJANOWIE

Archidiecezja Poznańska

tło_630-lecie_nowe_calosc_2019_1a

1901 r.

1910 r.

1915 r.

1938 r.

1980 r.

2010 r.

2019 r.

spacer-1a

WIRTUALNY SPACER

po parafii

Szaty_liturgiczne_2019aaabbbb

Zabytkowe szaty liturgiczne
Nawiedzenie_2020_1aa

Nawiedzenie kopii cudownego wizerunku

Matki Bożej Częstochowskiej

w Starym Bojanowie 28 - 29 II 2020 r.

Rok 2020

W niedzielę 5 stycznia 2020 roku o godz. 15:00 w sali domu wiejskiego odbyło się coroczne spotkanie opłatkowe dla wszystkich grup duszpasterskich działających w naszej parafii. Spotkanie rozpoczęło się od wspólnej modlitwy, następnie Ksiądz Proboszcz Piotr Kufliński złożył zgromadzonym parafianom serdeczne życzenia. Jak tradycja nakazuje podczas świątecznego spotkania nie zabrakło dzielenia się opłatkiem oraz składania sobie życzeń. Radosnemu biesiadowaniu przy stole towarzyszył wspólny śpiew kolęd przy akompaniamencie parafialnych muzyków.

Słowami pieśni „Na Twe Ołtarze Niebieski Panie niesiemy dary pracowitych pszczół i zapalamy woskowe świece … „ w kościele św. Teresy o godz. 9:30 rozpoczęła się Msza św. dziękczynna Koła Pszczelarzy Śmigiel. Uroczysta Eucharystia odbyła się w asyście pocztu sztandarowego i odprawiona została w intencji pszczelarzy i ich rodzin jak i również zmarłych członków należących Koła. Podczas wygłoszonej homilii Ksiądz Proboszcz Piotr Kufliński wspomniał o pszczołach jako stworzeniach Bożych, które występują w Piśmie Świętym oraz mówił o ich niezwykłej pracowitości. Przedstawiciele pszczelarzy złożyli dary ołtarza – kwiaty oraz miód i prosili o Boże błogosławieństwo dla swojej pracy podczas odczytanej modlitwy pszczelarza.

W sobotę 25 stycznia 2020 roku w kościele pw. św. Teresy o godz. 19:00 odbył się koncert w wykonaniu Tria Wokalnego. Muzyczne spotkanie rozpoczęło się od wysłuchania kolęd z różnych stron świata włącznie z najbardziej znaną „Cicha noc”. Następnie uczestnicy wieczornego koncertu wysłuchali utworów Stanisława Moniuszki oraz Fryderyka Chopina. W repertuarze koncertu znalazły się również arcydzieła muzyki klasycznej. W kościele św. Teresy zabrzmiały kompozycje autorstwa m. in. Verdiego, Pucciniego i Offenbacha.

W sobotę 22 lutego 2020 roku od wczesnych godzin porannych rozpoczęło się strojenie i dekorowanie trasy przyjazdu Matki Bożej w kopii Obrazu Jasnogórskiego. Na kościele pw. św. Teresy zawieszono banery z wizerunkiem Matki Bożej Częstochowskiej, a teren wokół kościoła został udekorowany flagami maryjnymi oraz narodowymi. Powitalny baner został również umieszczony przy wjeździe do wioski oraz w miejscu przyjazdu cudownego Obrazu Matki Bożej. Parafianie licznie wzięli udział w upiększaniu trasy przyjazdu flagami oraz proporczykami.

W piątek 28 lutego 2020 roku naszą parafię pw. św. Bartłomieja nawiedził cudowny Obraz Matki Bożej Częstochowskiej, której peregrynacja od 18 maja 2019 roku trwa w Archidiecezji Poznańskiej.
Parafianie wraz z Księdzem Biskupem Grzegorzem Balcerkiem oraz z Księdzem Proboszczem Piotrem Kuflińskim i z kapłanami z dekanatu śmigielskiego zgromadzili się przy probostwie. Oczekiwaniu na przyjazd Matki Bożej towarzyszyła modlitwa różańcowa oraz śpiewy pełne skupienia prowadzone przez Ojca Jessego. Samochód kaplica przyjechał w eskorcie policji i strażaków. Przy wtórze hejnału Obraz wysunął się z kaplicy, wówczas Ksiądz Biskup i Proboszcz ucałowali Ikonę, która następnie spoczęła na barkach Mężczyzn naszej parafii. Po przekazaniu Ewangeliarza Peregrynacji Księdzu Proboszczowi ruszyła procesja do kościoła św. Teresy.
Matkę Bożą przywitali licznie zgromadzeni wierni parafianie. Pośród pięknie przyozdobionej drogi procesyjny orszak prowadził krzyż, a z nim sztandary i relikwiarz. Święta Ikona Matki Bożej niesiona była przez grupy Męskie, Ministrantów oraz przedstawicielki Rady Parafialnej i przez bramę ozdobioną girlandą została uroczyście wniesiona do kościoła. Po podejściu do ołtarza Obraz Matki Bożej Częstochowskiej został umieszczony na specjalnym tronie i zapalona została świeca Nawiedzenia.
Następnie delegacje parafii złożyły kwiaty u stóp Jasnogórskiej Pani i rozpoczęła się uroczysta Msza Święta pod przewodnictwem Biskupa Grzegorza Balcerka z udziałem kapłanów dekanatu śmigielskiego. Po Eucharystii parafianie czuwali przy Matce Bożej na modlitwie indywidualnej i różańcowej.
O godz. 21:00 rozpoczął się Apel Jasnogórski w duchowej łączności z tym, który wybrzmiewa na Jasnej Górze. Po nim Kustosz Jasnogórskiej Ikony Nawiedzenia Ojciec Paweł przedstawił historię powstania Cudownej Kopii. Modlitewne spotkanie zakończyło się wezwaniami do Ducha Świętego w intencji Księdza Proboszcza i błogosławieństwem udzielonym przez zgromadzonych kapłanów.

Pasterka Maryjna w intencji powołań rozpoczęła się o północy, a przewodniczył jej Ks. Kanonik Zygmunt Lewandowski – proboszcz naszej parafii w latach 1987 – 1991. Ksiądz Piotr Kufliński obecny proboszcz serdecznie powitał przybyłych kapłanów: Ks. Stanisława Pietraszka – proboszcza w latach 1991 – 1996, Ks. Pawła Morasza – proboszcza w latach 2002 – 2010, ks. Mirosława Nowaka – syna naszej parafii wyświęconego w 1985 roku oraz Ks. Przemysława Sobola – syna naszej parafii wyświęconego w 2018 roku. Podczas tej Eucharystii w sposób szczególny polecani byli kapłani, których Bóg postawił na naszej drodze.
Po zakończeniu Mszy św. przez całą noc trwała adoracja oraz indywidualne czuwanie. W cichej modlitwie wierni parafianie zawierzyli Maryi samych siebie, rodziny, parafię, Ojczyznę…

Od wczesnych godzin porannych w sobotę 29 lutego 2020 roku rozpoczęły się nabożeństwa. O godz. 8:00 odśpiewane zostały Godzinki ku czci Matki Bożej. Msza św. o godz. 9:00 zgromadziła ludzi chorych i cierpiących, podczas tej Eucharystii udzielony został sakrament namaszczenia chorych. O godz. 11:00 do stóp cudownej Ikony przybyły dzieci zawierzyć swoje troski i marzenia. O godz. 12:00 w kościele zabrzmiał Anioł Pański. Kolejne godziny to ciąg dalszy modlitewnego trwania przy Jasnogórskim Wizerunku.

W sobotę 29 lutego 2020 roku o godz. 16:00 Ksiądz Proboszcz Piotr Kufliński odprawił uroczystą Mszę św. na zakończenie Nawiedzenia podczas której poświęcone zostały obrazy Matki Bożej oraz inne dewocjonalia przyniesione przez parafian. Po Eucharystii rozpoczęła się liturgia pożegnania Matki Bożej przez przedstawicieli: dzieci, młodzieży, rodziców i Księdza Proboszcza. Uwieńczeniem pożegnania było uroczyste odśpiewanie Apelu Jasnogórskiego. Następnie Obraz Matki Bożej na ramionach Mężczyzn naszej parafii został wyniesiony z kościoła do samochodu kapicy. Cudowny Obraz naszej Matki żegnany był przez rzesze wiernych przy biciu dzwonów oraz śpiewie pieśni maryjnych. Samochód – kaplica odjechał do sąsiedniej parafii eskortowany przez wozy strażackie. Nawiedzenie poruszyło nie jedno serce, a więc idźmy „z Maryją w nowe czasy”.

Liturgia w Wielki Czwartek uobecnia Ostatnią Wieczerzę ustanowienia przez Pana Jezusa Eucharystii oraz Kapłaństwa. Uroczystą Mszę św. Wieczerzy Pańskiej o godz. 18:00 w kościele św. Teresy odprawił Ksiądz Proboszcz Piotr Kufliński. Ze względu na limity wiernych w kościołach w Eucharystii uczestniczyło 5 wiernych parafian. Po Mszy św. wyruszyła procesja do kaplicy adoracji. Tam rozpoczęło się czuwanie przed Najświętszym Sakramentem podczas którego odśpiewano wszystkie części Gorzkich Żali.
W tym wyjątkowym dniu kapłańskim nie zabrakło także życzeń i kwiatów dla naszego Księdza Proboszcza od wdzięcznych parafian.
W związku z zaistniałą sytuacją epidemii koronawirusa w Polsce i na świecie Msza św. Wieczerzy Pańskiej była transmitowana na żywo w Internecie.

Liturgia Wielkiego Piątku tego roku bez udziału wiernych rozpoczęła się od procesji w ciszy o godz. 18:00 w kościele św. Teresy. Po dojściu do ołtarza Ksiądz Proboszcz Piotr Kufliński upadł na twarz i przez chwilę leżał krzyżem, a po modlitwie wstępnej rozpoczęła się Liturgia Słowa Bożego. W sposób uroczysty został odczytany opis Męki Pańskiej z Ewangelii św. Jana. Po kazaniu nastąpiła Adoracja Krzyża, który uczczono poprzez trzykrotne przyklęknięcie na słowa: „Oto drzewo Krzyża, na którym zawisło Zbawienie Świata.”
Zwieńczeniem Liturgii Wielkiego Piątku jest procesja do Grobu Pańskiego. Ksiądz Proboszcz przeniósł osłoniętą welonem Monstrancję z Najświętszym Sakramentem do kaplicy adoracji.

W sobotę 15 sierpnia 2020 roku podczas Mszy św. o godz. 18:00 w kościele pw. św. Bartłomieja w sposób uroczysty obchodziliśmy jubileusze Księdza Proboszcza Piotra Kuflińskiego. 40-lecie święceń kapłańskich, które Ksiądz Piotr przyjął 15 maja 1980 roku z rąk Księdza Arcybiskupa Jerzego Stroby; 10-lecie posługi kapłańskiej Księdza Proboszcza w naszej parafii, która rozpoczęła się 31 lipca 2010 roku oraz 65 urodziny Księdza Piotra.
Tak zacne jubileusze były stosowną chwilą, by skierować do Czcigodnego Księdza Proboszcza słowa uznania i głębokiej wdzięczności. Życzmy daru zdrowia, wytrwałości i pokoju na dalsze lata kapłańskiego życia.

Wszelkie prawa zastrzeżone
Parafia pw. św. Bartłomieja w Starym Bojanowie
Copyright © 2014 – 2020