630-lecie-parafii-1

1389 - 2019

Szaty liturgiczne

Nasza parafialna zakrystia skrywa zabytkowe szaty liturgiczne piękne ornaty i kapy używane do czynności liturgicznych przez wiele dziesięcioleci. Zgromadzone ornaty to prawdziwe perły są bogato zdobione i haftowane.

Ornat to główna szata liturgiczna zakładana przez kapłana do Mszy Świętej i tych czynności, które łączą się z nią bezpośrednio.

Przedstawione poniżej ornaty są rodzaju skrzypcowego w odmianie rzymskiej, czyli posiadają pretekstę kolumnową z tyłu, a krzyżową (w kształcie litery T) z przodu.
Kolor ornatu zależy od okresu liturgicznego lub wspomnienia (oficjum) dnia. Ogólne Wprowadzenie do Mszału Rzymskiego wymienia sześć barw ornatów: biały, czerwony, zielony, czarny, fioletowy i różowy.

Przód ornatu Tył ornatu Szczegóły
Wizerunek Matki Bożej Różańcowej
Wizerunek Przenajświętszej Trójcy
Wizerunek Ducha Świętego
Wizerunek Ducha Świętego oraz Języki Ognia
Wyhaftowane Serce Pana Jezusa

Kapa – szata liturgiczna używana przez kapłana poza Mszą Świętą np. w czasie sprawowania sakramentów, nabożeństw pozaliturgicznych lub procesji Bożego Ciała. Jest to rodzaj długiej peleryny sięgającej do stóp zapinanej pod szyją. Jej kolor jest uzależniony od sprawowanej czynności lub koloru oficjum.

Przód kapy Tył kapy Szczegóły
Wizerunek Najświętszego Serca Pana Jezusa