LayerSlider encountered a problem while it tried to show your slider.Please make sure that you've used the right shortcode or method to insert the slider, and check if the corresponding slider exists and it wasn't deleted previously.

Rocznica Poświęcenia Bazyliki Laterańskiej – 9 listopada

Bazylika Świętych Janów na Lateranie, Rzym.

Bazylika św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty ma najwyższą rangę wśród wszystkich kościołów świata chrześcijańskiego. 9 listopada obchodzimy specjalną rocznicę poświęcenia Bazyliki laterańskiej – jako jedyna ma ona rangę święta. To właśnie Bazylika św. Janów na Lateranie jest do dziś katedrą papieża, a nad wejściem do bazyliki widnieje wymowny napis: Matka i Głowa wszystkich kościołów Miasta i Świata.

Bazylice na Lateranie, jako jedynemu kościołowi, przysługuje też tytuł arcybazyliki. Do dziś każdy nowo wybrany papież udaje się do bazyliki z uroczystą procesją. Tutaj również papież odprawia w Wielki Czwartek uroczystą Mszę świętą na pamiątkę Ostatniej Wieczerzy.